färgen, färgen, färgen

färgen, färgen, färgen

Oavsett teknik, metod eller uttryck så har Andréa Hösels arbete sin utgångspunkt i relationen till färger. Att trycka grafik fyller en specifik roll i hennes konstnärliga process, intuitiv och förutsättningslös. Handen, slumpen och ögat leker fram en bild där färger och former samsas. Det blir ett abstrakt formspråk med konturer och mönster som tecknas på trycket i efterhand.

Louie I

Nu finns nya monotypier, alltså unika tryck, på ed-art.se. Monotypi är en tryckteknik där konstnären arbetar direkt på en obehandlad plåt eller plexiskiva. Denna bestryks med färg eller bemålas. Sedan körs den genom en tryckpress mot ett papper, och färgen förs på så sätt över på papperet. eftersom det inte finns några särskilda märken i plåten där färgen fastnar kan konstnären inte exakt repetera bilden, vilket gör bladet unikt. 

Loulou III

Andréa Hösel är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan och bor och arbetar i Stockholm. I ateljén fokuserar hon på oljemåleri eller bygger större platsspecifika installationer där olika material får rollen av färg och form i rummet.

Lou IV

Tillbaka till blogg